Freenet – instalacja

Freenet został napisany w Javie i aby z niego korzystać, musimy mieć na komputerze zainstalowaną wirtualna maszynę Javy, czyli środowisko pozwalające na uruchamianie programów napisanych w tym języku. Javę znajdziemy pod adresem www.java.com

Otwieramy przeglądarkę i w pasek adresu wpisujemy freenetproject.org. Otwiera się strona projektu Freenet.

 

 

 

Klikamy na zielony button:

Następnie ściągamy plik instalacyjny. Uruchamiamy program instalacyjny. Pokazuje się okno z opcjami instalacji.

Język instalacji pozostawiamy jako English (możemy zmienić na inny, ale nie ma wśród nich polskiego). Możemy też wybrać miejsce instalacji Freenetu.

Warto zaznaczyć obie opcje rekomendowane:

oraz (jak ktoś chce), zaznaczyć opcję umieszczenia skrótu do Freenetu na Pulpicie:

.

Zaznaczenie opcji Start Freenet on Windows startup spowoduje to, że Freenet będzie włączać się automatycznie przy każdym uruchomieniu komputera. Jest to zalecane rozwiązanie, gdyż im dłużej Freenet będzie działał na naszym sprzęcie, tym większa będzie szybkość dostępu do danych.

Jeśli nie życzymy sobie, by Freenet uruchamiał się automatycznie przy każdorazowym starcie Windows, odznaczamy tę opcję. Zaleca się takie ustawienie w przypadku, gdy nie chcemy korzystać stale z Freenetu.

Zaznaczamy opcję:

aby po zainstalowaniu Freenet uruchomił się automatycznie.

Klikamy na button Install, by zainstalować Freenet.

Gdy Freenet się zainstaluje, pojawi się informacja o tym w postaci okienka

.


W domyślnej przeglądarce (w Google Chrome otwiera się strona Incognito) otworzy się strona konfiguracji Freenetu (gdy zaznaczyliśmy opcję jego uruchomiena zaraz po instalacji, w przeciwnym razie musimy Freenet uruchomic ręcznie klikając na ikonkę Freenetu na Pulpicie lub w systrayu).

.

Aby zachować anonimowość, nie należy przeglądać Freenetu z poziomu aplikacji, z której jednocześnie przeglądamy zwykłe strony. Najlepiej więc przeznaczyć do Freenetu rzadziej używane narzędzie, np. Operę lub Flock.

Kopiujemy adres z paska adresu otwartej przeglądarki http://127.0.0.1:8888/wizard (może być też http://127.0.0.1:8888/wizard/?incognito=true), otwieramy Operę i wklejamy skopiowany adres w pasek adresowy Opery.

Otwiera się strona główna Freenetu z kreatorem konfiguracji (możemy pozostać na domyślnie otwartej stronie Incognito i tam konfigurować Freenet, ale chcemy, by się on uruchamiał z wyznaczonej do tego przeglądarce).

Uwaga! Zapora i programy bezpieczeństwa internetowego mogą wyświetlać komunikaty informujące o tym, że program Freenet zamierza modyfikować ustawienia systemowe. W okienku FREENET.EXE należy zaznaczyć button radio  Zezwala na tą czynność  i kliknąć na OK.

Na pierwszej stronie kreatora konfiguracji klikamy na przycisk Choose low security.

.

Takie ustawienie pozwoli nam przeglądać strony dostępne we Freenecie.

Jeżeli chcemy, to możemy także zawęzić dostępność stron i założyć sieć z przyjaciółmi (wybieramy Choose custom security, gdzie możemy także zaznaczyć opcje uaktualnienia Freenetu lub Choose high security, gdzie zaznaczamy opcję tworzenia sieci z przyjaciółmi oraz ustalamy docelowy stopień bezpieczeństwa i anonimowości – opcja NORMAL oznacza dobry kompromis między anonimowością a wydajnością korzystania z Freenetu).

.

Po wybraniu opcji bezpieczeństwa na kolejnej stronie kreatora klikamy na button Next.

Na kolejnej stronie kreatora wybieramy rozmiar magazynu danych tworzonego przez Freenet na naszym dysku twardym. Do tego magazynu nie mamy dostępu, jest on potrzebny do prawidłowego działania sieci. Z listy poniżej musimy wybrać odpowiednią dla nas opcję:

                       

Wybieramy odpowiednią wielkość. Na początek wystarczy w zupełności 512MiB. Po wybraniu odpowiedniej wielkości klikamy na Next.

Jeśli nasz dostęp do sieci jest ograniczony i mamy miesięczny limit pobierania danych, to na następnej stronie kreatora klikamy na Yes. W innym przypadku klikamy na No.

Na ostatniej stronie kreatora kliknięciem zaznaczamy opcję odpowiadającą w przybliżeniu szybkości naszego połączenia internetowego.

Po wybraniu odpowiedniej opcji klikamy na .

Po chwili w przeglądarce otworzy się startowa strona Freenetu.

Instalacja i konfiguracja Freenetu jest zakończona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.