Freenet – wstęp do większej całości

W internecie kryje się wiele tajemniczych miejsc, są to strefy, do których nie znajdziemy drogi poprzez Google ani inną wyszukiwarkę. Zapraszam do sieci Freenet.

Na pierwszy rzut oka internet wydaje się być miejscem anonimowym. Rzadko który portal czy usługa internetowa weryfikuje tożsamość użytkownika przy rejestracji, możemy zmieniać swoją wirtualną tożsamość jak chcemy, w zależności od potrzeb czy kaprysu. Oczywiście, to tylko iluzja. tak nie jest. Każda transakcja sieciowa pozostawia za sobą ślad w postaci numeru (adresu) IP komputera., z którego została ona przeprowadzona. W pewnym sensie daną osobę łatwiej jest śledzić w sieci niż w rzeczywistym, fizycznym świecie. Dzięki takiemu stanowi rzeczy możliwa jest walka z przestępczością internetową. Chodzi tu nie tylko o nielegalną pornografię czy komputerowe piractwo, ale też o takie zjawiska, jak cyberstalking, czyli uporczywe nękanie przez internet.

Istnieją jednak sposoby, by korzystać z internetu w sposób anonimowy.

Najprostszym z nich jest przekierowanie całego ruchu w sieci przez połączenie VPN (Virtual Private Network). W takiej sytuacji użytkownik nie łączy się bezpośrednio z poszczególnymi serwisami czy usługami. Wszystkie dane są przekazywane w postaci zaszyfrowanej do serwera (który może znajdować się na innym kontynencie), który komunikuje się z poszczególnymi serwerami, i w postaci zaszyfrowanej przesyła użytkownikowi zamówione przez niego dane. 

Na podobnej zasadzie działa Tor (The Onion Router). Nie ma on jednak centralnego serwera –  każdy użytkownik systemu pobiera niewielką część danych innych i w postaci zakodowanej przekazuje pozostałym.

Freenet to kolejny krok w stronę anonimowości. W tym wypadku bowiem użytkownicy nie tylko przekazują między sobą operacje pobierania danych, ale też same pliki są podzielone na fragmenty, kodowane i porozrzucane pomiędzy poszczególne komputery. Po zalogowaniu do tej sieci uzyskujemy dostęp do materiałów, które nie są normalnie dostępne. Freenet to zakodowana, ukryta warstwa inernetu. Każdy może być tu anonimowy. Nie ma żadnej cenzury, nie obowiązują żadne reguły – jedyna zasada jest taka,, że im częściej dany materiał jest pobierany, tym szerzej jest udostępniony.

Freenet to zaawansowana odmiana sieci p2p (peer-to-peer). Jest to rozwiązanie zamknięte – za jego pomocą możemy przeglądać tylko strony publikowane w obszarze Freenetu. Możemy także publikować własne strony, udostępniać pliki i pobierać dane udostępnione przez innych użytkowników, a także korzystać ze specjalnych zabezpieczonych usług e-mail.

Ze względu na bezpieczeństwo najlepiej jest nie publikować swoich adresów poza tą siecią. Ponieważ możliwości Freenetu są ograniczone, powinniśmy go traktować raczej jako uzupełnienie innych rozwiązań i używać przede wszystkim do kontaktu ze znajomymi.

Jeden komentarz do “Freenet – wstęp do większej całości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.